Valcované profily štvorcového prierezu

Valcovaný štvorcový profil je druh valcovaného kovu, ktorý sa vyrába vo forme oceľových tyčí s rovnomerným štvorcovým prierezom. Niekedy sa oceľové štvorce nazývajú ceruzky alebo tyče.

Štvorcové oceľové profily sú vďaka správnemu geometrickému tvaru žiadané v priemyselnej a občianskej výstavbe, strojárstve, lodiach a lietadlách, ako aj v energetickom a krajinnom dizajne. Používajú sa pri výrobe širokej škály valcovaných výrobkov a kovových konštrukcií: rúr, výstužných mriežok, plotov, častí nábytku a kovaných predmetov. Tiež tyče so štvorcovým prierezom sa nachádzajú v automobilových súčiastkach, obrábacích strojoch a rôznych mechanizmoch (nápravy hriadeľov, puzdrá, plunžery atď.).

Technické vlastnosti a typy štvorcových profilov

Hranaté tyče sú vyrobené z uhlíkových a nerezových zliatin bežnej kvality (dĺžka 2-12 m), ako aj legovanej/kvalitnej (2-6 m) a vysokolegovanej ocele (1,5-6 m).

Spôsob výroby sa môže tiež líšiť:

Za tepla valcované

V tomto prípade sú tyče vyrobené z oceľového predvalku valcovaného za tepla. Pri zahrievaní si štvorec zachováva svoju geometriu a plasticitu, takže je vhodné ho použiť pri kovaní, umeleckom dizajne na vytváranie skrútených textúrnych prvkov. Takéto tyče sa používajú na obnovu kovových konštrukcií ako nosné nosné prvky pri nalievaní betónu do zvislých a vodorovných prvkov budov.

Kalibrované oceľové tyče

Majú čistejší povrch s minimálnymi odchýlkami a najvyššou triedou presnosti H10 a H11. Používajú sa pri výrobe tŕňov, lisovaných prvkov čapov a pod. podrobnosti Tento valcovaný kov je žiadaný vo vojenskom vybavení, energetických zariadeniach atď. vysoko presné zariadenia.

Kované tyče

Líšia sa vysokou pevnosťou a jednotnou štruktúrou, ale majú odchýlky vo veľkosti a tvare prierezu.

Výhody štvorcových profilov valcov

Vďaka správnemu tvaru, ľahkému spracovaniu a výrobným vlastnostiam sú štvorcové profily valcov odolné voči veľkému zaťaženiu.

Medzi ďalšie výhody:

  • všestrannosť: využitie v rôznych oblastiach stavebníctva a priemyslu;
  • pevnosť a stabilita: rovnomerný štvorcový tvar umožňuje profilu odolávať väčšiemu napätiu v odpore v porovnaní s kruhovými tyčami;
  • odolnosť proti opotrebovaniu: profily odolávajú akýmkoľvek poveternostným vplyvom, korózii, nárazom a deformáciám po celé desaťročia.

Pri výbere štvorcových tyčí pre projekt zohľadnite zaťaženie, ktoré musia vydržať, pretože to bude závisieť od požadovanej veľkosti profilu a spôsobu výroby valcovanej ocele.

Vo všeobecnosti je profil štvorcového tvari spoľahlivým produktom, ktorý pomôže pri realizácii mnohých výrobných a stavebných projektov.