Ako orientovať miestnosti podľa svetových strán?

Ak zariaďujete nový byt alebo dom, možno rozmýšľate, na aké svetové strany by mali byť orientované jednotlivé miestnosti. Na ich orientácii totižto skutočne záleží a v nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, prečo.

Správna orientácia izieb na jednotlivé svetové strany je dôležitá najmä z hľadiska pohybu slnka na obzore, ktoré so sebou prináša svetlo a teplo. Z pohybu slnka vyplýva hneď niekoľko základných faktov. Pri východe slnka sa jeho lúče ihneď dostanú do miestností, ktoré sú orientované na východnú stranu, vďaka čomu sa ako prvé poriadne presvetlia a oteplia. Následne, keď sa slnko pohybuje po obzore počas dňa, najsilnejšie jeho teplé lúče pocítite v izbách orientovaných na južnú stranu. A večer zas slnko vyhreje a presvetlí miestnosti orientované na západ. Práve na tieto aspekty je potrebné myslieť pri zariaďovaní miestností a navrhovaní ich orientácie.

V zásade platí, že obývačku je dobré orientovať na južnú stranu. Keďže v tejto miestnosti trávite pravdepodobne veľa času, je dobré, aby bola dobre presvetlená a vyhriata od slnka, vďaka čomu napríklad v zime ušetríte na nákladoch na kúrenie. Naopak, pri kuchyni je dobré, aby bola orientovaná na sever. Keďže pri varení sa produkuje veľa tepla, jej orientácia na juh by mohla znamenať, že v kuchyni bude najmä v lete neznesiteľne horúco. Na severnú stranu je dobré orientovať aj menej využívané miestnosti, ako napríklad kúpeľňu, toaletu, alebo špajzu.

A čo orientácia spální?

V neposlednom rade je potrebné myslieť aj na správnu orientáciu spálni. Ideálna je orientácia na východ. Ráno vás totiž veľmi príjemne prebudia teplé lúče slnka, ktoré vás nabijú novou energiou a zároveň večer vás už slnko nebude svojím teplom a svetlom otravovať, keď budete chcieť ísť spať. Samozrejme, na to, aby ste sa vo svojej spálni cítili skutočne pohodlne, je potrebné voliť správne matrace a postele. Je dobré naštudovať si články, ako vybrať matrac, aby sa vám spalo skutočne dobre.

Po tom, ako izby svojho obydlia správne orientujete a vybavíte, si môžete byť istí, že vaše bývanie bude prakticky bezchybné!