Aké produkty na ochranu drevených povrchov môžete použiť?

Drevo je nadčasový materiál, o tom niet žiadnych pochýb. Využíva sa dlhé roky a stále dokáže zaujať a dizajnovo sa hodí aj do moderne ladených interiérov. Nehovoriac o jeho nepopierateľných kvalitách a schopnosti vydržať roky až desaťročia.

Lak ochráni aj namáhané drevené povrchy

Aby však drevo malo spomínanú dlhovekosť, je potrebné sa oň aj starať. To však nie je žiadny problém, keďže na trhu existuje množstvo rôznej ochrany na drevo, vďaka ktorej drevo vo vašom interiéri aj exteriéri vydrží skutočne dlho.

K tejto ochrane patria aj laky na drevo. Tie ponúkajú silné zakonzervovanie povrchu, vďaka čomu chránia drevené povrchy naozaj výnimočne. Vhodné sú tým pádom na použitie na povrchoch, u ktorých hrozí silné opotrebovanie až zničenie častým používaním. To môžu byť napríklad konferenčné stolíky.

Olej a vosk zachovajú prirodzenosť dreva aj keď neposkytujú až takú ochranu ako lak

Okrem lakov na drevo môžete použiť aj oleje alebo vosky na drevo. Neposkytujú takú ochranu ako laky, ale na oplátku zachovávajú prirodzené vlastnosti dreva. Sami o sebe sú z hľadiska zachovávania trvácnosti povrchu veľmi totožné, takže faktorom, na základe ktorého sa rozhodnete, môže byť ich viskozita. Vosk je redší, takže sa môže na drevo nanášať jednoduchšie ako hustejší olej.

Rôzne druhy ochrany na drevo sme si spomenuli a čo je dôležité vedieť o ich aplikácii? Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek z vyššie uvedených produktov, dôležité je ošetrovaný povrch najskôr dôkladne pripraviť. To znamená, že musí byť čistý a zbavený rôznych čiastočiek a taktiež odmastený.

V prípade, že je to možné, môžete povrch zarovnať jemným brúsnym papierom. Nanášať ochranu môžete však aj bez prebrúsenia. A ako často tento postup opakovať? To samozrejme podľa potreby, ale vo všeobecnosti zhruba raz za rok.

Zdroj obrázka:

Autor: Nyszczuk Emanuel / Shutterstock.com