Montovaný drevodom. Čo je zač a prečo sa preň rozhodnúť?

Ste na začiatku plánovania stavby domu? Aký materiál naň použijete? Tehly, betón alebo sa rozhodnete pre drevo? Nie, nepredstavujte si drevené zruby niekde v horách, hovoriť budeme o montovaných drevodomoch.

Ako sa stavia takýto dom?

„Odborne“ by sme stavby, o ktorých budeme hovoriť, mali nazývať panelové prefabrikované montované stavby na báze dreva. Keďže však ide o celkom dlhý názov, bežne sa označujú ako drevostavby, či drevodomy.

Čo sú to však za stavby? Veľa napovie už to, že ide o „panelové prefabrikované montované“ stavby. Základom takýchto stavieb sú zvislé nosné konštrukcie – panely, ktoré sa vyrábajú v hale. Výhodou takejto výroby je, že jednotlivé panely môžu byť vyrobené podľa výrobnej dokumentácie s maximálnou presnosťou a naozaj dôkladne skontrolované. Okrem iného aj preto, že počasie ani žiadne ďalšie „vonkajšie“ vplyvy nijakým spôsobom nevplývajú na samotnú výrobu týchto panelov.

Na stavbu sa následne dovážajú už hotové panely, ktoré sa hneď aj môžu montovať. Táto montáž je potom extrémne rýchla. A to myslíme vážne! Montáž hrubej stavby domu vrátane záklopu a stropného systému totižto trvá len 2 dni!

Široké možnosti realizácie, nízke náklady na bývanie a vysoká kvalita vnútorného prostredia

Už si teda viete predstaviť ako prebieha výstavba týchto moderných drevodomov. Aké domy je takýmto spôsobom možné realizovať? V podstate všetky typy, čiže bungalovy, ale aj poschodové domy až do 3 nadzemných podlaží. A čo podkrovné bývanie? Žiadny problém! Vďaka spomínanému stropnému systému je podkrovie plne pochôdzne.

Drevodomy uspokoja aj ľudí, ktorí dbajú o ekológiu v každom aspekte svojho života. Ide totiž o ultranízko-energetické bývanie. Spolu s kvalitnou rekuperáciou je naviac možné v takomto drevodome dosiahnuť skutočne výnimočnú kvalitu vnútorného prostredia. A čo záruka? Nemajte obavy, tá je až 30 rokov!

Zdroj obrázka:

Autor: Bilanol / Shutterstock.com