Hydroizolácia domu je dôležitá od strechy po základy

Hydroizolácia je dôležitým prvkom každej stavby. Môžeme povedať, že „od hlavy po päty“, čiže od strechy až po základy. Preto by ste nemali pri stavbe rodinného domu zabúdať na dôležitosť hydroizolácie všade tam, kde je potrebná.

Na hydroizolácii spodnej stavby si dajte extra záležať

Kľúčová je hlavne hydroizolácia spodnej stavby. Má totiž veľký vplyv na životnosť a spoľahlivosť celej stavby. Netreba zabúdať ani na fakt, že po dokončení domu je hydroizolácia spodnej stavby neprístupná a tým pádom sú všetky prípadné chyby opraviteľné len veľmi ťažko.Nájdu sa ľudia, ktorý práve hydroizoláciu základov podceňujú a argumentujú tým, že v oblasti, v ktorej stavajú, nie je vysoká spodná voda. Dom (a každú stavbu) však treba chrániť aj pred bežnou vlhkosťou v zemi, keďže tá môže vzlínať a spôsobovať škody.

Vďaka moderným hydroizoláciám sú aj ploché strechy bezproblémové

Čo sa hydroizolácie strechy týka, tá je samozrejme ľahšie opraviteľná, ale to neznamená, že by ste ju pri stavbe domu mali zanedbať. A nezáleží na tom, aký typ strechy máte, i keď je jasné, že najviac treba na hydroizoláciu dbať v prípade plochých striech, ktoré sú v súčasnosti veľmi obľúbené.

Na plochých strechách sa totižto v oveľa väčšej miere drží sneh a zrážková voda. To však neznamená, že plochá strecha musí byť strašiakom pre majiteľov domov. V minulosti to tak mohlo byť, ale to, že ploché strechy niektorí ľudia považujú za zatekajúce a celkovo nekvalitné, je skôr dôsledok toho, že v minulosti neboli na trhu s hydroizoláciami také efektívne materiály.

Aj keď sa technológie hydroizolácií posunuli výrazne vpred, treba si pri výbere a hlavne samotnom riešení hydroizolácie dať naozaj záležať. Opraviť sa síce dá, ale keď sa konečne nasťahujete do nového domu, určite nechcete v krátkej dobe riešiť nejaké opravy, či dokonca rekonštrukcie.

Zdroj obrázka:

Autor: Frank Oppermann / Shutterstock.com