Využite dažďovú vodu v prospech vyššej úspory vášho domu

Väčšina ľudí berie vodu ako samozrejmosť. Zapnete vodovodný kohútik a pohár vzácnej tekutiny je na svete. V posledných rokoch však zvýšené používanie, odpad, chemické znečisťujúce látky a dlhodobé obdobie sucha zvýšili povedomie o tom, že aj pre tento vzácny zdroj môžu existovať určité  obmedzenia. Nehovoriac o tom, že jeho spotreba nie je vôbec zadarmo.

Zber dažďovej vody je koncept, ktorý existuje už veľmi dlho, a keďže sa zdroje pitnej vody na našej planéte zmenšujú, opäť získava na popularite. Dôvody zberu dažďovej vody môžu byť také rôzne ako samotné systémy. Od jednoduchých dažďových sudov, ktoré zachytávajú odtok zo strechy, až po zložité zavlažovacie systémy špeciálnych nádrží na dažďovú vodu.

Aké sú všetky výhody zberu dažďovej vody sa dozviete, keď budete čítať ďalej.

Znižuje kontamináciu podzemných vôd

Vedeli ste o tom, že nekontrolovaný odtok dažďovej vody môže byť významným zdrojom znečistenia podzemných vôd? Ak máte doma veľký septik, mali by ste na to myslieť dvojnásobne. Znečisťujúce látky, ako je použitý olej, priemyselný odpad, chemikálie, baktérie a pesticídy, sa dažďom umývajú priamo do jazier, riek a iných vodných zdrojov.

Zhromažďovanie dažďovej vody, ktorá má svoje kvality, znižuje množstvo odtoku, ktorý sa dostáva do našich zásob vody, presmerovaním do určených zásobníkov. To zase znižuje množstvo týchto neošetrených znečisťujúcich látok a znižuje kontamináciu podzemných vôd.

Znižuje riziko povodní a erózie pôdy

Výskum ukazuje, že kvapky dažďa môžu dosiahnuť rýchlosti až 20 míľ za hodinu. Jedna búrka tak môže odplaviť množstvo nečistôt, ale aj pôdy, čo spôsobuje obrovské škody a straty.

Zachytenie dažďovej vody pred tým, ako sa dostane na zem, preto znižuje riziko záplav v nízko položených oblastiach a pomáha regulovať eróziu spôsobenú odtokom. Tieto výsledky môžu byť významné pri použití veľkej cisterny alebo veľkoobjemového systému na skladovanie vody.

Môže znížiť aj vaše účty za vodu

Vždy, keď zalievate trávnik alebo umývate auto, váš vodomer sa točí a zvyšuje náklady v rodinnom rozpočte, pretože zbytočná voda z vodovodu tečie do zeme.

Použitím zozbieranej dažďovej vody môžete znížiť spotrebu vody z vodovodu a nahradiť ju úplne voľným zdrojom, čím ušetríte peniaze a znížite dopyt po mestskej vodovodnej sieti. Pre priemyselné komplexy a farmy to môže priniesť značné úspory a zmierniť záťaž v časoch, keď si nedostatok vody vyžaduje obmedzenie spotreby z verejných zdrojov.

Tak sa nad tým zamyslite a uvidíte, že pri použití správneho riešenia aj ušetríte.

Zdroj obrázka: Astrid Gast/shutterstock.com

AjayTvm/Shutterstock.com