V akej fáze budovania nového domova prídu k slovu koberce?

Leto je ideálny čas na výstavbu i dokončovanie nových rodinných domov či rekonštrukcie bytov. Či už výstavba, ale najmä dokončovacie práce, sú často o malých detailoch. Pre človeka, ktorý okrem tohto musí myslieť aj na povinnosti vo svojej práci, je niekedy ťažké myslieť na všetko, čo sa spája s novým bývaním a dokončovacími prácami. Možno vám pomôžeme pripomienkou, že bude dobré nezabudnúť na koberce ako súčasť domácnosti.

Prečo práve koberce?

Je pravda, že móda sa oproti minulému storočiu a „panelstory“ mierne zmenila. Kým v minulosti sme mali na výber len z linolea alebo klasických kobercov, dnes skôr letia plávajúce podlahy či dlažba. Avšak všimnite si, že aj v tých najmodernejších časopisoch o bývaní vždy nájdete v domácnostiach okrem podlahy aj koberce, ktoré stále plnia svoju nezastupiteľnú úlohu – v zime prirodzene vyhrievajú miestnosť, tlmia hluk, zútulňujú priestor a zvyšujú jeho estetickú hodnotu. Je viacero dôvodov, ktoré hovoria v prospech koberce.

Koberce až ku koncu

Samozrejme a logicky, výber a kúpa kobercov sú až na konci celého procesu stavby nového domu či rekonštrukcie bytu. Nechcete ich predsa zašpiniť pri maľovaní či iných stavebných prácach. Na druhej strane, nemali by ste si to nechať úplne na poslednú chvíľu. Už keď človek venuje toľko energie do dokončovacích prác či rekonštrukcie, tak je škoda, ak potom budete mesiac či dva bývať v „nekompletnom“ byte či doma bez všetkého potrebného zariadenia.

Kusové alebo metrážne?

Poznáme kusové alebo metrážne koberce, ktoré majú spoločné i odlišné prvky. Kusové koberce sa predávajú v jednotnom rozmere, pri metrážnych kobercoch sú k dispozícii rôzne rozmery, pričom sa často jedná o koberce „od steny po stenu,“ čiže prakticky zaberajúce celú miestnosť. Takéto riešenie je obľúbené napríklad pri detských izbách, na trhu sú dostupné napríklad špeciálne protišmykové koberce pre deti, ktoré zabraňujú pádom, resp. tlmia ich následky.

Zdroj obrázka:

Syda Productions / Shutterstock.com