Aký záhradný nábytok si kúpiť na jar?

Keď nás v nose pošteklí vôňa prvých jarných kvetov, rozkvitnutých čerešní a čerstvo pokosenej trávy, pravdepodobne sa chuti byť vonku od rána do večera nevyhneme. Dni sa predlžujú a my sa z pohodlia interiéru presúvame na terasy či pod záhradné altánky. Nastala vhodná chvíľa premýšľať o záhradnom nábytku.

Nábytok do záhrady ako z rozprávky

Stačí zatvoriť oči a ocitnete sa presne na mieste, ktoré vám konkrétne vône pripomínajú – u starých rodičov na prázdninách, na chalupe či v luxusnom hoteli pri bazéne… Kde si ale túto predstavu vychutnáte lepšie, ak nie na pohodlnom záhradnom ležadle, polohovateľnom kresle, hojdačke či dokonca sedačke?

Jar je ideálne ročné obdobie na realizovanie našich plánov, tak sa do toho smelo pustime, kým sme po zime plní sily. Potom, ako dvoru doprajete jarnú očistu, dodáte mu nový strih, možno aj nové rastliny, či v mnohých prípadoch nejaký bazén, príde na rad aj výber záhradného nábytku, ktorý presne poslúži vašim potrebám.

Malé súpravy alebo tie väčšie, keď sa zíde celá rodina alebo priatelia, s vašou záhradkou vytvoria harmonický celok.

Kritériá pri výbere záhradného nábytku

Z bohatej ponuky záhradného nábytku zaujme každého niečo iné. Kým niektoré dvory sú štedré na priestor, v iných prípadoch sme radi, že si máme kde vypiť rannú kávu či sa trocha opaľovať. Kým si nájdete svojho favorita, pouvažujte nad materiálovým prevedením záhradného nábytku, a to nie je len otázka dizajnu, ale takisto údržby.

Tiež je dôležité zohľadniť skladovanie nábytku. Kým niektoré kúsky si môžu dovoliť zimovať priamo na terase, iné si vyžadujú ukryť pred vrtochmi počasia v pivnici alebo garáži. Vtedy oceníte stohovateľnosť nábytku, príp. aj jeho nízku hmotnosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

Nábytok, ktorý vo svojej záhrade využijete na jar

Aj vy sa neviete dočkať, ako budete na terase či na inom mieste svojej záhradky posedávať až do zotmenia a kochať sa prírodou? Ktoré komponenty záhradného nábytku vám na tento účel poslúžia najlepšie?

Môže to byť drevená lavička, polohovateľné kreslo, hojdačka v tvare vajíčka alebo i obyčajná nenápadná stolička, na ktorej radi popíjate vychladenú limonádu. Doprajte svojmu balkónu, terase či altánku na jar taký záhradný nábytok, ktorý dokonale na istý čas nahradí ten, čo využívate v interiéri.

Nezabúdajte ani na odkladacie lavice a boxy, v ktorých môžete uskladniť vankúše či prikrývky, večery bývajú chladné…