Ako si vybrať zo širokej ponuky interiérových dverí

Jeden by si myslel, že vybrať si interiérové dvere do bytu či domu je malina. Avšak práve taká nenápadná vec ako dvere zohrá v domácnosti každého z nás veľkú rolu. Ako si teda správne vybrať, aby sme rokmi neoľutovali?

Kvalita pri interiérových dverách zaváži

I keď si poviete, že vaše interiérové dvere budú iba efektne visieť na pántoch, čas sa môže podpísať aj na nich vo forme škrabancov, odrenín či nefunkčného kovania. Je to závislé od mnohých faktorov, napr. ako často sa bude s dverami manipulovať, či máte doma zvieratká, nezbedné malé deti a pod. Pri výbere interiérových dverí je preto vhodné hľadieť hneď od začiatku na ich kvalitu.

Veď koľkokrát za život kupujeme interiérové dvere? Raz, možno dvakrát, a preto by nás nemala zarmucovať ani vyššia investícia. Laminátové dvere sú odolnejšie ako cenovo dostupnejšie fóliované, no potom sú tu i dvere masívne či celosklenené, ktoré sa pohrajú s imidžom domácnosti. Protipožiarne dvere sú zasa vhodné do kotolní či skladovacích priestorov.

Aby interiérové dvere ladili s okolím

A čo dizajn dverí? Myslite na ich profil i farbu a zvážte aj prítomnosť sklenených plôch. Nepriehľadné sklo sa v malom množstve hodí na kúpeľňové dvere či dvere toalety, aby sme videli, že je obsadené, a navyše presvetlili malé miestnosti. Naopak izby, kde sa spáva, alebo špajze si zasa zaslúžia plné dvere, aby prenikajúce svetlo nevyrušovalo pri oddychu či neznehodnocovalo potraviny.

Farebné ladenie dverí prispôsobte farbe podláh, okien či nábytku. Klasikou, ako sú biele alebo antracitové dvere, ale určite nič nepokazíte. Kontrastnou farbou dverí sa zvyšuje dojem luxusu, je ale vhodné ich farebne spojiť s ostatnými bytovými doplnkami. Čierne dvere, biele steny, bledé podlahy, ale čierne rámy okien, zrkadiel, čierne koberce, to je nadčasový minimalizmus.

Kovanie interiérových dverí

Pri riešení otázky, ako si vybrať tie najlepšie interiérové dvere, nezabudnite ani na kovanie. Kľučka musí sadnúť presne do ruky, a rovnako treba zvážiť, ako sa majú dvere uzamykať alebo či má byť kovanie v celku, alebo dvojdielne (kľučka a kľúčová dierka zvlášť).

Pri výbere interiérových dverí si tiež treba zistiť presné rozmery zárubne a aj to, či sú dvere ľavé alebo pravé. Nesprávne nahlásené údaje v objednávke sú vždy chybou zákazníka, nie predajcu dverí, ktorý len plní naše želania.