Rosenie okien – viete, ako mu zabrániť?

Rosenie okien je nepríjemný jav, s ktorým sa už v živote stretol každý, nezávisle od toho, či bývate v dome alebo v byte. Čo rosenie okien spôsobuje a ako mu môžete efektívne zabrániť?

Ako už iste tušíte, rosenie okien je spôsobené vzdušnou vlhkosťou, ktorá začína kondenzovať na chladných oknách. Hoci tento jav je v prírode bežný, v prípade okien znamená začínajúci problém. Určite ste si všimli, že kvalitné nové okná sa nerosia, dokonca ani pri tých najväčších rozdieloch teplôt a vlhkostí medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Dôvod je jednoduchý – moderné okná majú perfektné tesnenia, ktoré zabraňujú prestupu vlhkosti cez sklo do vnútra. Ideálnym riešením sú okná, ktoré majú izolačné dvojsklo alebo izolačné trojsklo. Takáto konštrukcia okien zabraňuje ich roseniu, ale zároveň prináša aj ďalšie výhody.

Zle tesniace rosiace sa okná sú zbytočným „žrútom“ vašej energie – keďže prepúšťajú veľa tepla, musíte viac kúriť, aby ste doma mali teplo. Investíciou do nových kvalitných okien sa tak nielenže zbavíte nežiadúceho rosenia, naviac aj ušetríte nemalé peniaze.

Izolačné dvojsklo za najlepšie ceny

Ako už napovedá jeho názov, dvojsklo sa skladá z dvoch sklenených tabúľ, ktoré sú oddelené dištančným rámikom. Tento rámik obsahuje látku, ktorá pohlcuje vzdušnú vlhkosť, teda do vášho interiéru sa nedostáva vodná para, ktorá spôsobuje rosenie okien. Benefitom dvojskla sú aj perfektné izolačné vlastnosti. Izolačné dvojsklo cena m2 je taktiež výhodná, a to aj v prípade skutočne kvalitných skiel.

A čo izolačné trojsklo?

V prípade trojskla získavate ešte lepšie izolačné vlastnosti, vďaka čomu z vášho obydlia preniká vonku ešte menej tepla. Rovnako ako dvojsklo, aj trojsklo je oddelené dištančnými rámikmi s látkami pohlcujúcimi vlhkosť. Izolačné trojsklo cena m2 je o niečo vyššia ako cena dvojskiel, no táto investícia sa rozhodne oplatí. Tak neváhajte a zabráňte roseniu okien vďaka kvalitným sklám aj vy!