Kde sa vzala medovina?

Medovina je nielen nápojom lásky, ale aj zdravia a dobrej životnej prosperity. S ňou máte medové týždne počas celého roka. Je to výborný darček pre všetkých, čo majú maškrtné jazýčky a milujú produkty našich včielok.

Keď zatúlané dažďové kvapky začnú písať históriu medoviny…

Napadlo by vám niekedy, že práve včielkam budeme vďačiť za vznik medoviny? Recept na tento nápoj nevznikol totiž v hlave nijakého šikovného vinára či liehovarníka, ale vznikol prirodzene, v dutinách stromov, kde sa zdržiavali usilovné včielky. Stačilo, aby dažďová voda skvasila s medom, a lahodný nápoj bol na svete! História medoviny je naozaj výnimočná až rozprávková.

Neboli by sme to my ľudia, keby sme tieto dary prírody nezačali využívať vo svoj vlastný prospech. Stačilo využiť poznatky z prírody a začať si medovinu vyrábať pod vlastnou réžiou. Medovina bola zdrojom sily, múdrosti i odvahy, a keďže jej hlavnou zložkou je včelí produkt, teda med – pripisovali sa jej výnimočné vlastnosti. Preto sa do jej výroby púšťalo čoraz viac včelárov.

S medovinou si pripíjali aj Slovania

História medoviny siaha do čias starých Keltov, Germánov, Grékov, Rimanov a predovšetkým Slovanov. Naši predkovia si ňou pripíjali pri špeciálnych udalostiach. V dávnych vekoch sa totiž uctievali rody a slávnosti niekoľkokrát za rok neboli ničím ojedinelým. Ľudia si dokázali uctiť každé ročné obdobie, zdar i nezdar. Vedeli, že nad všetkým vládne iba jeden jediný panovník – príroda.

S medovinou si pripíjali rodiny, susedia, panovníci i sedliaci. Jej slávnostný charakter si podmanil milovníkov dobrého jedla i dobrých chutí. História medoviny nás presviedča o tom, že život si treba vychutnávať plnými dúškami a výnimočnosť okamihov spočíva hlavne v tom, s kým ich trávime. Kde sa zíde veľa skvelých ľudí, tam bude aj dobrá zábava. Prečo si vyberať prípitok z dovozu, keď si môžeme pripíjať na zdravie aj s našou slovenskou medovinou?

Medovina – nápoj lásky?

Vedeli ste, že história medoviny ponúka aj zaujímavé klebety z dávnych čias? Medovina ako darček je dlhoročným zvykom. Tak napríklad sa verilo, že keď sa mladomanželia napili počas svadobnej hostiny z medoviny, mali dlhý spoločný život a zdravé deti. Ak sa nevestičke narodil zdravý syn, výrobca medoviny bol uznávaný široko-ďaleko, pretože sa verilo, že za to mohol práve liečivý dúšok sladučkej medoviny. Darovať teda medovinu ako svadobný dar nemusí byť zlý nápad. Vyberte si aj vy svoj darček na mpromotion.sk!